כל מה שרציתם לדעת על פרופסיה למניעת התקרחות גברית

כל מה שרציתם לדעת על פרופסיה ולא העזתם לשאול

אז מה זה פרופסיה בכלל:

פרופסיה הינה תרופה למניעת נשירת שיער והתקרחות גברית שיצאה אל שוק התרופות בשנת 1997 ע"י חברת התרופות msd. החומר הפעיל בתרופה הוא פינסטריד במינון של 1 מ"ג ליום (יש לקחת כדור אחד ביום).
פינסטריד במקור היא תרופה לערמונית מוגדלת במינון של 5 מ"ג לכדור. מטופלים שהשתמשו בתרופה בשנות ה 90 דיווחו על שימור משמעותי בנשירת שיער ובעיכוב ההתקרחות ולכן החברה התחילה לחקור את הקשר בין החומר הפעיל לבין עצירת ההתקרחות.
המחקר הביא אותם למסקנה ברורה ששימוש קבוע בתרופה גורם לעיכוב האנזים אלפא 5 רדוקטאז שאחראי בין היתר להמרת ההורמון הגברי (טסטוסטרון) לאנדרוגן (DHT) מה שבעצם גורם להתקרחות גברית.
שימוש יום יומי ב 1 מילגרם פינסטרייד מוריד את רמת ה dht בגוף ובכך מאט את ההתקרחות, עוצר את נשירת השיער ולעתים אפילו מצמיח חלק מהשיער בחזרה, לכאורה העניין נשמע חלומי.

האם התרופה אפקטיבית?

פרופסיה עשויה להוריד למטופלים  לאורך שנים את רמת ה dht בגוף ב כ 70% לאנשים בעלי רמת dht גבוהה.
לפי מחקרים שנעשו לאחר שימוש של שנתיים בתרופה 83% מהמשתמשים הצליחו לשמור על השיער לפחות כמו שהוא היה בנקודת ההתחלה.
לאחר 5 שנים של שימוש בתרופה 90% דיווחו על עצירה מוחלטת של נשירת השיער כאשר כ 33% אחוז מתוכם דיווחו על צמיחה של שיער חדש שלא היה טרם לקיחת התרופה.
אם נבחן את הנתונים מקרוב ונהיה יותר ספציפיים נראה שרק 10% אחוז מהמשתמשים דיווחו על החמרה בהתקרחות ועל חוסר אפקטיביות מוחלט של התרופה על מצב ההתקרחות.
המסקנות הן ש 90% אחוז מהמטופלים בפרופסיה יצליחו לשמר את מצב ההתקרחות כמו שהוא וכשליש מהם שישתמשו בתרופה לאורך שנים יחוו גם צמיחה חדשה והטבה במצב ההתקרחות.

תופעת לוואי של פרופסיה

לכאורה נשמע מושלם, לוקחים תרופה פעם ביום ועוצרים את תהליך ההתקרחות. אם משכילים לקחת את התרופה שההתקרחות רק התחילה יש סיכוי גדול לעכב את ההתקרחות או לשמר את מצב הקיים כמו שהוא, אבל לתרופה עלולות להיות תופעות לוואי לא נעימות בגלל השינוי ההורמונלי שנגרם עקב לקיחת הגלולה.
תופעות הלוואי השכיחות ביותר הן ירידה בחשק המיני, בעיות בזקפה, דילול הזרע ולעתים רחוקות שימוש בתרופה עלול לגרום לדיכאון, גידול של החזה והפרעות קצב בלב (מאוד נדיר).
לפי מחקרים הוכח שרק % 1.5 מהמטופלים יסבלו בירידה בלבידו ו 0.3 מטופלים דיווחו על תופעות לוואי שאינן קשורות לחשק המיני.
לאחר 5 שנים רק כ 0.4 מהמשתמשים בכללי דיווחו על תופעת לוואי כלשהי כתוצאה בשימוש קבוע בתרופה.
חשוב לציין שתופעות הלוואי הן לא בלתי הפיכות, הפסקה של מספר חודשים בשימוש בתרופה יפסיקו ברוב המקרים את תופעות הלוואי.
הרבה מטופלי השתלת שיער או מקריחים מעדיפים לא לקחת את התרופה בגלל חשש מתופעות לוואי או בגלל שהם לא מעוניינים להכניס כימיקלים לגוף לאורך שנים.

 

אז מה עושים?

אנחנו ממליצים לכולם לנסות את השימוש בתרופה ולהפסיק לקחת אותה במידה ויש תופעות לוואי. במידה ויש תופעות לוואי ועדיין מעוניינים לטפל בשיער אפשר לשקול מריחה חיצונית של פרופסיה או שימוש בחומר חיצוני אחר כגון מינוקסידיל 5% שמרחיב את כלי הדם ולעתים עוצר את הנשירה ומעבה את השיער.
בנוסף לזה יש מטופלים שלוקחים ויטמינים המבוססים על דקל ננסי שגם הוא ידוע בתור חוסם dht.
טיפול נוסף שעשוי לעזור לעצירת ההתקרחות הוא טיפול prf/p שהוא מבוסס על לקיחת דם מהמטופל ולאחר מכן הפרדה של הורמוני הגדילה ולבסוף הזרקה שלהם אל תוך הקרקפת כדי לשקם את שורשי השיער.

פרופסיה והשתלת שיער:

כידוע לכולם השתלת שיער היא פעולה כירורגית לשחזור השיער, אבל היא אינה מונעת את המשך ההתקרחות של המטופל במידה ומבחינה גנטית הוא אמור לאבד עוד שיער מעבר לאזור ההשתלה.
מכיוון שהאזורים התורמים להשתלת שיער הם מוגבלים (לפעמים מוגבלים מאוד) ומכיוון שיכולה להיות השפעה חיובית לפרופסיה גם על שמירה על השיער המושתל והאזור התורם מאוד מומלץ לשלב בין השתלת שיער לפרופסיה כדי לקבל פתרון כללי ומושלם לבעיית ההתקרחות הגברית.

חשוב לציין כי מאמר זה מובא לציבור כמידע ולא כהמלצה של המרפאה, יש להיוועץ עם רופא בנושא.

מאמר נוסף שעשוי לעניין :

מהו סולם נרווד להתקרחות ומהן ההשלכות שלו על השתלת שיער?

 

 

 

 

 

%

לייעוץ חינם

קצת על HDC:

קליניקת HDC מתמחה בביצוע השתלת שיער כבר למעלה מ 20 שנה והראשונה שבצעה השתלת fue  באירופה משנת 2003.
בראש הצוות הרפואי עומד ד"ר מאראס בעל ניסיון של מעל 13 שנים בתחום וכמו כן צוות טכנאים מיומן בעל ותק רב.
מרפאת hdc  מראה תוצאות מעולות באופן עקבי ולאורך זמן עם דגש על השתלות שיער טבעיות, כיווני צמיחה טבעיים, שמירה על האזור התורם ושירות אישי לכל מטופל.

כי לבחור HDC זה לבחור בטוח!

לייעוץ חינם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

טיפולי פלזאמה IPRF לשיער

הטיפול מתאים לגברים בתחילת תהליך ההתקרחות או גברים שהשיער שלהם דק, דליל ושביר וסובלים מנשירת שיער.

לייעוץ חינם
6 5
4 3
2 1
דילוג לתוכן