1

מה זה השתלת שיער?

השתלת שיער הינה הליך רפואי כירורגי פלסטי שקיים בעולם כבר למעלה מ 50 שנה .הרעיון הכללי לא השתנה הרבה .. מחלצים זקיקים מהאזורים התורמים (השיער בצדדים ובעורף) ששם השיער עמיד בפני התקרחות גנטית ובעצם מעבירים את אותם זקיקי שיער עמידים לאזורים המקריחים בהם השיער נשר או לחלופין דק ושביר עד שכמעט לא מבחינים בנוכחות שלו על הקרקפת. השיער המושתל בד"כ נשאר על הקרקפת כשלושה שבועות ואז הגוף בעצם דוחה אותו, אבל השורש של השערה שנמצא עמוק בתוך הקרקפת יצמיח שיער חדש כשלושה חודשים לאחר התהליך והשיער יצמח לשארית חייו של המטופל.

לכאורה, התהליך נשמע פשוט ויעיל אבל התחום סבל ממוניטין די מפוקפק בגלל צלקות גדולות באזור שממנו הוצאו הזקיקים מה שהסגיר את עצם עשיית התהליך, הצפיפות של ההשתלה הייתה משמעותית נמוכה משל שאר השיער, כיווני הצמיחה והסידור של הזקיקים בכיוון צמיחה הפוך או בצורת "ערוגות בגינה" עם קבוצות שיער גדולות הפכו את המראה של ההשתלה ושל המטופלים למראה לא טבעי שלא באמת נתן פתרון אמיתי לבעיית ההתקרחות, אלא לעתים גרם לעוגמת נפש למטופלים ולהפך הגמור מביטחון עצמי.

כל זה היה נכון עד שנת 2003 שבה הומצאה שיטת ה fue  אשר עשתה מהפכה חיובית בתחום והפכה אותו ליותר פופולרי בשנים האחרונות. ההבדל העיקרי בין שיטה זו לבין שיטת הסטריפ הוא אופן חילוץ הזקיקים ברמה יחידנית מבלי לעשות צלקת לינארית באזור התורם. מעבר לעניין הצלקת, השיטה מאפשרת לרופא לבחור את השיער האיכותי ביותר באזור התורם שמעלה משמעותית את אחוזי הצמיחה של ההשתלה ומשפר את הנראות והנפח של ההשתלה. מעבר לזה חל גם מהפך בקליניקות מסוימות בכל מה שקשור לרמת הצפיפות שכיום במרפאות טובות היא כמעט כמו הצפיפות באזור התורם (כ 70 זקיקים לסמ"ר) השיער מסודר באופן טבעי יותר ובזוויות וכיווני צמיחה מקוריים והשיער המושתל מתמזג בהרמוניה ובטבעיות עם השיער.

מה חשוב לדעת לגבי השתלת שיער?

יחד עם כל הכתוב, רוב המרפאות בעולם לא מבצעות את הטיפול כפי שהוא אמור להתבצע בגלל חוסר מקצועיות ,חוסר בידע , רצון לחסוך בזמן ובעיקר בגלל שיקולים כלכליים שבאים לידי ביטוי בלקיחת מועמדים לא מתאימים או  צעירים מידי, לקיחה מוגזמת של שיער מהאזור התורם (שמשאירה צלקות וסימנים), שימוש בכלים ניתוחיים  שחוסכים בזמן אבל באים על חשבון צפיפות נמוכה יותר וסימנים לא רצויים באזור התורם. אבל הבעיה העיקרית שמרבית הקליניקות, בעיקר בתורכיה, מי שמבצע את ההשתלה  בפועל זה טכנאים ולא רופאים. יתכן וחלק מהטכנאים הם אכן מיומנים ויכולים לבצע השתלת שיער ברמה ממוצעת ומטה, אבל הבעיה היא במקרים מורכבים יותר כמו למשל תיקון השתלה כושלת, שיער מקורזל, קרקפת ועור נוקשים ושיער לבן ששם המיומנות והניסיון של הרופא משחקים תפקיד משמעותי יותר וטכנאי לא מיומן מספיק יכול ממש לבצע הרס מוחלט באזור התורם ובאזור הנתרם.

2

3

האם אני מתאים לביצוע השתלת שיער?

מידת ההתאמה להשתלת שיער נקבעת לפי היחס בין רמת הצפיפות של האזור התורם אל מול גודל השטח בסמ"ר באזור המקריח. ככל שהאזור התורם צפוף יותר ושטח ההתקרחות קטן יותר מידת ההתאמה עולה וכמובן להפך. ככל שרמת הצפיפות באזור התורם היא נמוכה ושטח ההתקרחות גדול יותר מידת ההתאמה יורדת. מועמדים קלאסיים להשתלת שיער הם בד"כ גברים מעל גיל 30 עם התקרחות מינימלית בקו השיער ובמפרצים כאשר שאר הקרקפת מלאה ובריאה ומבחינה גנטית זה פוטנציאל ההתקרחות הסופי שלהם. לחלופין יכול להיות מועמד שמקריח רק באזור הכיפה והחלק הקדמי מלא ובריא, גם אז הוא מועמד קלאסי.

לעומת זאת מועמד גרוע ולא מתאים להשתלת שיער הוא גבר מתחת לגיל 30 עם פוטנציאל התקרחות גדול ואזור תורם מתחת לממוצע. במקרים כאלה עדיף להימנע מהשתלת שיער כי התוצאה תהיה בהכרח לא טבעית.

איך כל זה בעצם מתבצע?

אנחנו מזמינים אתכם לפגישת ייעוץ בחינם וללא התחייבות שבמהלכה נבדוק את רמת הצפיפות באזור התורם, את פוטנציאל ההתקרחות שלכם וכמובן את גודל השטח המקריח ובהתאם לנתונים הללו ולאחר שיחת וידאו עם הגורמים המוסמכים בקליניקה נחליט האם אתם מתאימים להשתלת שיער או שלחלופין נמליץ לכם בחום על גלח. במידה ואתם מתאימים תקבלו מאתנו כמובן הערכת זקיקים ותוכנית לשנים הבאות במידה ואנחנו סבורים שתצטרכו טיפולים נוספים .

4

עכשיו שלמדת יותר על השתלות שיער, ניתן לתאם פגישת ייעוץ חינם, ללא התחייבות או תשלום, השאר פרטים וניצור עמך קשר בהקדם